El 3er Simposi de Viticultura Regenerativa aprofundeix en el paper de la vida microbiana del sòl per a vinyes resilients

Aquest dimarts 16 de maig hem celebrat al Castell de Falset el 3r Simposi de Viticultura Regenerativa amb el focus d’entendre i conèixer aquests sòls i la vida que alberguen. Vuit experts nacionals i internacionals han explicat en què consisteix i com funciona la vida microbiana del sòl i per què la seva restauració i posterior cura no només ajuda les vinyes a adaptar-se al context climàtic, sinó que també contribueix a minimitzar els efectes de l'escalfament global. Amb el títol 'La microbiologia dels sòls: clau per a una viticultura resilient' i moderat per la periodista Ruth Troyano, l'acte ha començat amb les reflexions de Miquel Torres Maczassek, el president de la nostra associació i director general de Família Torres.

Entendre la xarxa tròfica del sòl

Després de les paraules de benvinguda a Falset del seu alcalde Carlos Brull, s'ha donat pas a la ponència inaugural a càrrec de la Dra. Elaine Ingham, microbiòloga nord-americana, fundadora de Soil Food Web School, qui ha definit les dinàmiques creades a la xarxa alimentària del sòl i les diferències entre sòl fèrtil i sòl estèril. Segons l'experta, “amb un 3% de matèria orgànica la biologia ja se sosté per si sola i es pot propagar; només cal cuidar aquests organismes que fan tota la feina del sòl”. Per això, recorda, “llaurar la sòl és matar microorganismes beneficiosos”.

El paper de la biologia en l'adaptació dels vins a l'escalfament global ha estat abordat per Lydia i Claude Bourguignon, microbiòlegs de sòls i fundadors del laboratori d'anàlisis microbiològiques de sòls (LAMS). Segons ells, “per restaurar un sòl destruït hi ha tres vies: aportar carboni a la capa superior del sòl, coberta, compost, poda de branques; utilitzar plantes amb arrels profundes per restaurar l'estructura del sòl i lluitar contra els nematodes; i reactivar els fongs i la fauna, que són els grans agents de la fertilitat del sòl”.

Jeff Lowenfels, autor del guardonat 'Teaming with microbes: the organic guide to the soil food web', ha explicat que les plantes, gràcies a la fotosíntesi, produeixen substàncies alimentàries que atrauen bacteris i fongs a la rizosfera, i que són devorats per depredadors (nematodes i protozous) les restes dels quals són nutrients per a la pròpia planta, o la protegeixen. "Es tracta d'una xarxa tròfica del sòl que cal deixar actuar i per tant no cal fer servir fertilitzants químics", afirma l'expert.

Dra. Rosa Vercher, experta en ecologia de plagues i control biològic i referent en la investigació per a la gestió sostenible de les plagues, ha afirmat que “la sanitat vegetal comença al sòl” que proporciona la biota per controlar les plagues i que dona una nutrició a les plantes que les fa més resistents.

Nicole Masters, agroecòloga, directora d'Integrity Soils i formadora en agricultura regenerativa, ha explicat com va aprendre a regenerar l'ecosistema a través de l’experiència amb diferents tipus de plantes. Amb les vinyes, va advertir que el seu estrès anava lligat a una millor qualitat i es va plantejar com fer-ho igual però sense causar estrès, fins que va pensar a crear a la vinya un ecosistema i monitoritzar la salut de les vinyes amb indicadors i mesuradors (per exemple Ph de la saba). Va poder observar que una bona microbiologia millorava el sabor dels fruits.

Jordi Puig, doctor en Ciències Ambientals especialitat Canvi climàtic i Canvi Global Ambiental, ha estudiat com afecta la pujada de les temperatures i la manca d'aigua a les vinyes. Per a Puig, “la viticultura regenerativa és una alternativa important: cobertes vegetals, mínim conreu, agroforesteria (ajuda a retenir nutrients i baixar temperatura de sòls, condicions de vida i d'humitat), pastura intercalada i aplicació de matèria orgànica i micronutrients”.

L'última ponència ha anat a càrrec de Francesc Font, vicepresident de la nostra associació i cofundador d'Agroassessor, que ha presentat la certificació internacional Viticulture Regenerative Alliance (RVA), impulsada per l'associació en col·laboració amb Ecocert i la Viticulture Regenerative Foundation i que entra a vigor aquesta propera verema.

La cloenda ha anat a càrrec d'Elisenda Guillaumes, directora general d'Agricultura i Ramaderia de la Generalitat de Catalunya, que ha recordat que la vinya ocupa un 6% de l'espai productiu de Catalunya i que el 2022 ja es va superar el 50% de vinyes ecològiques .

Podeu visualitzar el vídeo del simposi a l'apartat d'actes.

Veure el 3er Simposi de Viticultura Regenerativa launch

Webinar regenerativa: D'on ve la fertilitat? Amb l'expert Fernando Gutiérrez Pajares

Se celebrarà el dijous, 16 de novembre, de 10h a 11h

Save the date: 16 de maig, 3er Simposi de Viticultura Regenerativa

Amb el títol ‘La microbiologia de la terra: clau per a una viticultura resilient’, el certament es celebrarà al Castell de Falset, al Priorat

‘The regeneration game’, interessant article de Jancis Robinson al Financial Times

La reputada crítica de vins és una gran defensora i divulgadora de la viticultura regenerativa. En aquest article parla de la nova certificació RVA